25.9.2026
Topi Mikkolan koskettava uutuusmonologi ikäihmisistä Kainuun murteella
25.9.2026

Tekstit kertovat yksinäisyydestä, ihmisen kaipauksesta toisen luo, ikäihmisten rakkaudesta, ihmisten kohtaamisesta niin sairaalan odotushuoneessa kuin huoltoaseman parlamentissa. Tekstit ovat herkkiä ja koskettavia, mutta samalla niissä on mainiota tilannekomiikkaa.
Topi Mikkola on pitkän, lähes 60-vuoden uran tehnyt taiteilija, näyttelijä ja teatteriohjaaja. Hän on ollut Rosa Liksomin tekstien tulkkina 35 vuotta ja esiintynyt eri puolilla Suomea ja Ruotsia. Viime vuonna hänet nimettiin Kainuun kulttuurigaalassa vuoden kulttuuripersoonaksi.
Risto Kormilainen julkaisi esikoisrunojen kokoelman On joku toinen päivä kuin eilinen vuonna 1976. Viiden vuosikymmenen aikana hän julkaissut 55 teosta, joista viimeisin Lastusia tänä vuonna. Viisi vuosikymmentä hän on toiminut useiden lehtien kirjallisuuskriitikkona.